شنبه، خرداد ۰۶، ۱۳۸۵

من نه به خانه و خانواده ام تعلق دارم ، نه به کشور و میهنم و نه به هیچ کجایی دیگر -1

از کجا شروع کنم؟ واقعا نمیدانم!

فردای روزی که کاریکاتور چاپ شد ، دانشگاه آزاد تبریز وارد تحصن شد ، صفحه ء کاریکاتور در تیراژ انبوه با نمنه ء بزرگ شده اش همه جا بود ، خواندم ، بی مفهوم ، مسخره و وقیح ... تا جایی که یادم می آید متنی به این سخیفی در هیچ روزنامه ء سراسری نخوانده ام ، مثلا نگاه کنید ، حیف ِ اول نباید رفت سراغ خشونت ورزی حیف ِ مزه اش میره ! یعنی چه؟

برخلاف تصور عامه ، اصلا تاکید روی کلمه کذایی نمنه نیست ، بلکه کاریکاتور حاوی کلماتیست که به شدت در میان ترکان حساسیت زاست ، به عنوان مثال یکی از دعواهای اساسی! بین پان ترکیست ها و پان فارسیست های عزیز این است که پان فارسیستها طعنه میزنند که اکثریت ترکها با بچه هایشان فارسی حرف می زنند ( که دلیل دارد) و یا فارسی حرف می زنند و می نویسند ، و دلیل این را هم دشوار بودن افعال ترکی و طریقه ء صرف آن بیان میکنند و در مقابل پان ترکیست ها بشدت به ترکها در این باب معترض هستندو اصرار دارند دیگر با بچه ها فارسی حرف زده نشود ، یا به فارس ترکی جواب داده شود و متقابلا ایراد می گیرند به دستور زبان فارسی و به هر حال این کلمات دستور زبانی و صرف افعال ، اینکه سوسکها هم زبان خود را متوجه نمی شوند ، چیزی که بارها به طعنه ، طنز و مسخره گفته شده و خود این جمله بسیار بسیار حساسیت برانگیز است! و در آخر نمنه مورد تاکید شما اینجا فقط اینجور تحلیل می شود که مهر تاییدی بوده برای حسن ختام!

اما باز به من بگوید تا من هم بفهمم ، کجا خوانده اید در روزنامه ای سراسری، آنهم ارگان دولت ، که بالطبع خیلی خیلی بیشتر از سایر روزنامه ها کارمند و مصحح و ... دارد اینجور به خواننده توهین کنند که با عرض معذرت بروید در باغچه دفع حاجت کنید؟
امیدوارم همانطور که دوست دارم این همه اشتباه ِ حساسیت زا سهوا اتفاق افتاده باشد و من عوام که باکل ناتوانم از نظر دهی قطعی در این باب!

اما اولین چیزی که بعد از دیدن کاریکاتور به ذهنم خطور کرد این بود که پس دعوای بین خبرگزاری و روزنامه ایران یا دقیق تر احمدی نژاد و صفار هرندی وارد فاز عملی شد !
از همان لحظه برایم مثل روز روشن بود که کاریکاتوریست بازداشت خواهد شد ، اما روزها گذشت و اینچنین نبود و این عجیب می نمود( نه اینکه موافق باشم نه ، طبق روال کشور گل وبلبل) ، حادثه اما در جهت دیگری در حال متورم شدن بود ، تبریز در سکوت خبری رفته بود ، یک به یک دانشگاه ها به تحصن می رفتند و خبر مثل بمب پخش می شد و مردم تحریک و در کنارش صدا و سیمای تبریز تمام ماجرا را به سکوت برگزار میکرد ، واقعا بر اینم که اگر صدا و سیما فقط و فقط اعتراض نمایندگان تبریز را در مجلس منعکس می کرد ، ماجرا همان دم تمام می شد ولی چنین نشد ، در سکوت معنی دار و مطلق رسانه های وطنی و جنب و جوش ماهواره های ترک زبان بعضا استقلال طلب کم کم شهر به یک حالت آماده باش در آمد و این روند همچنان تا روز حادثه بطور صعودی پیشرفت کرد و بیش از این نیز فکر نمیکنم نیاز به توضیح داشته باشد ...
اما روز حادثه
تظاهرات ِ آرام از بازار شروع می شود و مسیری چند کیلومتری ( تقریبا مثلا معادل میدان ولیعصر تهران تا ونک!) را آرام می پیماید ، فقط و فقط در طول این مسیر یک دکه ء روزنامه فروشی ِ متعلق به سپاه که فقط و فقط روزنامه های دست راستی عرضه میکرد و مسئول پخش جزوات چاپی سپاه و بسیج درروزهای نماز جمعه بود را مردم از جا کنده بودند و آورده بودند وسط خیابان ! از این قسمت به بعد تا آبرسان تظاهرات همچنان آرام ادامه داشت و مردم هم مصر به تظاهرات آرام بودند ، اما بعد از رسیدن به این نقطه و نزدیک شدن به تجمع دانشجویان اتفاقی می افتد که همه خبرهای کذایی آتش زدن بانکها و خشونت آبشخورش است ...
تعداد زیادی موتور سوار با لباسهای لجنی بدون آرم با تفنگهای کلاش به میان جمعیت هجوم می آورد و شروع به تیر اندازی هوایی میکنند که باعث رعب و وحشت شده و مردم مجبور به عقب نشینی می شوند ، پشت سرش نیروهای گارد با مینی بوس وارد می شوند و شروع میکنند به لت و پار کردن کسانی که زیردست و پا مانده اند و پشت بندش همچنان تیر اندازی هوایی و گاز اشک آور و غیره و غیره که در واقع هدفی جز عصبانی کردن جمعیت نمیتواند داشته باشد ، پس از این ماجرا ساده است ، جمعیت یکپارچه می شود و برای نجات در بندان به گارد حمله میکند ، سیل جمعیت چنان بوده که نیروهای نظامی فرار میکنند و جز معدودی که تا سر حد مرگ کتک میخورند و خودروها و موتورهایشان آن وسط اتش زده می شود و متعاقبا بانکهای آن حوالی همه خاکستر می شوند!
می پرسم :
به چه دلیل یک تظاهرات آرام را مجبور به خشونت و درگیری میکنند؟
دعوای احمدی نژاد و صفار هرندی بر سر خبرگزاری را بار دیگر برایم تحلیل کنید ؟چرا هیچکس نمی پرسد حالا که اشتباهی رخ داده ، یا اصلا میلیونها نفر اینجور تصور کرده اند که اشتباهی رخ داده ، وزیر ارشاد به عنوان مسئول مربوطه بیشتر از یک هفته ء تمام سکوت میکند ، شب حادثهء تبریز در سیما ظاهر میشود تمام ماجرا را شیطنت می خواند و آخر سر هم به عنوان مسئول عذرخواهی نمیکند؟ اگر وزیر ارشاد روز اول مثل تمام دنیا عذرخواهی میکرد کار به اینجا می کشید؟
و ....
آذر ماجرا برای من ناشکاک مشکوک است، نوشتم که بدانی اما چه نیک میگویی ، تنفر بر بستر نادانی شکل می گیرد ، میدانی برایم نادانی یعنی نژاد ، یعنی قوم ، یعنی جنسیت ، حتی یعنی ملت و زبان و فرهنگ! و دیگر اینکه حال به ایجاز بگویم بعد بازش کنم لااقل برای من نوعی ایرانی بودن برتر از همه ی اینها که نیست هیچ ، برتز از هیچ چیز هم نیست!می بینی که با بد کسی همکلام شده ای برای بحثی اینچنینی ، اما فاش بگویم بر اینم که بر ترک ، کرد ، لر و سنی و غیرمسلمان در این مملکت ظلمی مضاعف می شود ، چیزی که شاید تو از درکش عاجزی و البته اگر چنین باشد حق داری به تمامی اما من در پستهای بعد به تفصیل برایت خواهم گفت...
آذر – وطنم دارد می میرد-
یادش بخیر مام وطن!
از پیش در جهل بود دائم تا پای کن کند دیوار اندوهی که یقین داشت دردلم مرگش به جای خالیش احداث می کند
خندید و آنچنان که تو میدانی من نیستم مخاطب ِ او
گفت:
میدانی ، اینجور وقتهاست که مرگ زله در نهایت نفرت از پوچی وظیفه ء شرم آورش ملال احساس میکند!

8 comments | Permalink

نظرات: 8

بايستي با آرامش خواند
پس فعلاً

By Blogger North Star, at ۹:۵۷ قبل‌ازظهر

عجب پستی ! می دونی چون تو می گی باور می کنم کلمه به کلمه چون رهکذر بی نظر و سمت و سو هستی و

By Anonymous son of thunder, at ۹:۵۹ قبل‌ازظهر

البته در این که آدم مزخرفی هستی شک نکن!

By Anonymous son of thunder, at ۹:۵۹ قبل‌ازظهر

دقيقا رفيق!
اين ديوانه بازيها و آزادي خواهي ها!!! ي آدما واسه من اهميتي نداره.
من فقط دنبال زندگي به معني واقعي اون هستم!

اين كشور چه كاري براي من كرد
چي واسه من داشت
كه بخوام نسبت بهش تعهد داشته باشم؟

تا سياست بوده
هميشه دروغ و... هم باهاش بوده.
سياست كار احمقاست
باور نداري؟

By Blogger Iranian idiot, at ۵:۲۹ بعدازظهر

عذر خواهی کردن جرأت می خواهد که بعضی ها فقط ادعایش را دارند

By Anonymous ری را, at ۶:۴۴ بعدازظهر

من فکر نمیکنم یه زن نتونه ظلم مضاعف رو بفهمه ... چون همین ظلم مضاعف رو یا حتی همین تحقیر رو همیشه دیده

By Anonymous نگاه, at ۸:۵۴ بعدازظهر

من اما ایدینی فکر میکنم حتی اگه روز اول هم وزیر ارشاد عذرخواهی میکرد همین میشد . البته نه من میتونم حرفم رو ثابت کنم نه تو ... بهرحال ... همونطور که اذر تو نوشته ی قبلی ات گفته برخوردی که حکومت با این مساله کرده با هرنوع غیرخودی اعم از ترک یا غیر ترک میشه ... هوم ؟ مگه تو این سالها کم دیدیم بزرگترین مسایل رو به روی مبارک هم نیارن بعد هم تجمع رو به خون بکشن ؟

By Anonymous نگاه, at ۸:۵۸ بعدازظهر

برم بعدی رو بخونم (:

By Anonymous نگاه, at ۸:۵۹ بعدازظهرaidinblog@hotmail.com

L ink

صفحه لینکهای صورتک خیالی


 


A rchive

January 2003
April 2003
May 2003
June 2003
July 2003
August 2003
September 2003
October 2003
December 2003
January 2004
March 2004
June 2004
September 2004
October 2004
November 2004
December 2004
January 2005
February 2005
March 2005
April 2005
May 2005
June 2005
July 2005
August 2005
September 2005
October 2005
November 2005
December 2005
January 2006
February 2006
March 2006
April 2006
May 2006
June 2006
July 2006