چهارشنبه، آذر ۲۸، ۱۳۸۶

نوع دوستی


دکتر به صحبتش ادامه داد و گفت :
مشکل است بتوان برایشان کاری کرد. همسر شما معتقد است که می شود کاری کرد ، من تحسین شان می کنم و محترمشان می دارم اما خودم به ایم مساء له اعتقاد چندانی ندارم. تا زمانی که رابطه ء ما مانند رابطه ای که در نوانخانه های از کار افتادگان یا پرورشگاه های یتیمان حاکم است فقط جنبه ء نیکوکاری عادی داشته باشد ، کارمان منحصر خواهد بودبه خودفریبی و حیله گری و طفره رفتن و لاغیر. رابطه مان با آنها باید مبتنی برحساب و کتاب و دانش و عدالت باشد. سورچی من ، واسکا ، یک عمر پیش من کارگری می کرد ، اجاقش کور و خودش گرسنه و بیمار است. حالا اگر من روزی پانزده کوپک به او مواجب می دهم با یان عملم می خواهم او را به موقعیت سابقش که همان کارگری باشد برش گردانم یعنی بیش از هر کاری منافع خودم را حفظ می کنم ولی در همان حال اسم یان پانزده کوپک را بی جهت کمک و مدد معاش و امر خیر می گذارم. و همسر شما و همه مان ، بدون استثنا خودمان را آدمهای بسیار خوب و خیر می انگاریم و فریاد می زنیم : زنده باد نوع دوستی!
بله جانم بین ما از این ادمهای حساس نوع دوستی که صادقانه خانه به خانه می روند و به نفع گرسنه ها اعانه جمع می کنند اما حق خیاط ها و کلفت های شان را می خورند زیاد پیدا می شود.

همسر / چخوف .


هیچ وقت حس خوبی نسبت این آدمهای نوع دوستی نداشتم و ندارم ، این واقعیت که اکثر قریب به اتفاق این آدمهای خوب و با احساس و مرفه کسانی هستند کلاش و کلاه بردار که به احتمال زیاد سرراننده ء تاکسی بدخبت برای چندرغاز کرایه داد می زنن و با زرنگی حق آدمهای ضعیف رو میخورن و صدالبته اعتقادی به پرداخت مالیات ندارن ...
خوندن مقاله ای از هزینه های انسان دوستانه ء بنیاد بیل و ملیندا گیتس باعث نوشتن اینها شد ، هر چند جناب آقای بیل از جمله ء دوست داشتنی ترین آدمهای روی این کره خاکی هست برای من ، اما اگه دقت کنید ایشون میتونن با یک ذره نرمش در قبضه نکردن بازار باعث ایجاد شغل و تولید پول برای هزاران هزار برنامه نویس بی پول هندی و جهان سومی و حتی اروپایی بشن اما در عوض میلونها دلار صرف وکیل و حتی حاظر به پرداخت جریمه های ملیونی هستند اما حتی یک قدم حاضر به عقب نشینی ازموضع پول ساز خودشون نیستن و در کنارش البته هست بنیاد ملیندا و بیل گیتس که خونه به خونه از ثروتمندان امریکایی پول جمع میکنه تا صرف مبارزه با بیماری در هند و افریقا و...بشه و خلاصه که وای چقدر ادمهای خوبی!

10 comments | Permalink

نظرات: 10

.

By Anonymous کتایون, at ۹:۱۹ قبل‌ازظهر

اون نقطه بالا به عنوان یک فوت توی بلند گو گذاشته شده که ببینم صدا میاد یا نه.
الان میرم می خونم میام ابراز نظر می کنم

By Anonymous کتایون, at ۹:۲۱ قبل‌ازظهر

ایم مساء له = این مسئله

By Anonymous نمی دونم, at ۹:۲۲ قبل‌ازظهر

با یان عملم = با این عملم

By Anonymous نمی دونم, at ۹:۲۳ قبل‌ازظهر

اسم یان پانزده کوپک =اسم این پانزده کوپک

By Anonymous نمی دونم, at ۹:۲۴ قبل‌ازظهر

بدخبت = بد بخت

By Anonymous نمی دونم, at ۹:۲۶ قبل‌ازظهر

حاظر به پرداخت = حاضر به پرداخت

By Anonymous نمی دونم, at ۹:۲۷ قبل‌ازظهر

راستش به خدا من نخواستم غلط های تایپی و املایی رو بزرگ کنم اما واقعن موقع خوندن ، این اشتباه ها باعث پرت شدن حواس آدم میشه.
....
دومن اینکه به نکته ی خیلی خیلی مهمی اشاره کردی. واقعن جای فکر داره. مرسی

By Anonymous نمی دونم, at ۹:۲۹ قبل‌ازظهر

:D
خودمانیم کیفی دارد توی کامنت دانی دیگران جولان دادن
:D

By Anonymous نمی دونم, at ۹:۳۰ قبل‌ازظهر

:D
کتایون جون انصافا ولی از الن کمتر غلط املایی دارم ولی حالا بین خودمون بعضی وقتها که میخام پستهای خودم رو بخونم تازه میفهمم که متوجه نمیشم چی گفته!

By Blogger صورتکِ خیالی, at ۱:۰۴ بعدازظهرaidinblog@hotmail.com

L ink

صفحه لینکهای صورتک خیالی


 


A rchive

January 2003
April 2003
May 2003
June 2003
July 2003
August 2003
September 2003
October 2003
December 2003
January 2004
March 2004
June 2004
September 2004
October 2004
November 2004
December 2004
January 2005
February 2005
March 2005
April 2005
May 2005
June 2005
July 2005
August 2005
September 2005
October 2005
November 2005
December 2005
January 2006
February 2006
March 2006
April 2006
May 2006
June 2006
July 2006