یکشنبه، اسفند ۱۹، ۱۳۸۶

ADSL

چند وقت پیش رادیو زمانه مصاحبه ای کرده بود با زارعیان مدیر روابط عمومی شرکت مخابرات و در آنجا ایشان مدعی شده بودند که ما در ایران اینترنت پرسرعت داریم اما مشتری نداریم!
مطلبی که می نویسم در تائید حرفهای ایشان است ، چیزی که با تمام وجودم درکش کرده ام!
( بگذریم از اینکه اینترنت 128 یا اصلا سرویس های بالاتری که ارائه می دهند امروزه اینترنت پرسرعت حساب نمی شود )

خانه ء ما در منطقه ای است که به لطف خدای تعالی تا بحال هیچ سرویس دهنده ء اینترنتی در اینجا فعالیت نمی کرده ، به هر کدام قبلا چند باری سر زده بودم و در لفافه جواب گرفته بودم که ریس منطقه ء مخابراتی شما اصلا مایل به همکاری نیست!
آبان ماه امسال اول از اینجا و آنجا پرس و جو کردیم در باب سیستمها و دسستگاههای مخابراتی منطقه مان و بعد با پدر جان رفتیم خدمت ریس اول شروع کرد به چرت و پرت گفتن که ما فلان مشکل سخت افزاری را داریم و خلاصه وقتی دید نخیر ما حالیمان است گفت اصلا ما که مشکلی نداریم سرویس دهنده ها نمی آیند ، بابا فوری یه کاغذ گذاشت جلویش که بنویسید هر شرکتی مایل به سرمایه گذاری بود ما آماده همکاری هستیم و با گرفتن جواب مثب رفتیم سراغ سرویس دهند ها ...
شرکت خدمات دهنده گفت در هر منطقه ء که سرمایه گذاری میکنیم خیلی طول می کشد برای جذب مشتری و اصولا راه اندازی در مناطق جدید به صرفه نیست ، شما بروید اگر 40 نفر مشترک پیدا کردید ما می آییم!!!
بابا شروع کرد به چانه زدن که اولا این چه منطق سرمایه گذاری است و دوما مگر می شود مشترک نباشد شما بیایید وصل کنید اگر تا یک ماه 40 نفر نیامدند من خودم پول 40 مشترک را می دهم !
ما بین بحث اینها و عصبانیت بابا من دخالت کرده ام که ایرادی ندارد 40 نفر که چیزی نیست خودم پیدا میکنم و امدیم بیرون، وقتی این حرف را می زدم روی همه ء انهایی که صبح و شب از سرعت کم و اشغالی خط تلفن و ... گلایه می کردند حساب میکردم ، اما واقعا که زکی!
پیش هر کس میرفتم جواب سربالابود که می داد ، حوصله توضیح بیشترش را ندارم همینقدر که از اوائل آبان تا اواسط دی ماه طول کشید تا بتوانم 30 نفر را پیدا کنم واین وسط از همه جالبتر واکنشهای مردم بود که متلک می انداختند که چی به تو می رسد ، یکی هم رفته بود به تمام کسانی که من پیدا کرده بودم و پول پیش ازشان گرفته بودم گفته بود که من با یک شرکت دیگر صحبت کرده ام و آنها می آیند و بروید پولتان را از این شرکت بگیرید برویم آنجا!! بماند که شرکتی که ازش سرویس گرفتیم تا دید یک شرکت دیگر می خواهد بیاید با همان 30 نفر فوری آمد وصل کرد!
حالا همه ء اینها به کنار ، اینکه شرکت مخابرات می گوید مشتری نداریم پربیراه نیست ، دلیلش هم البته همانقدر که برای آنها نامعلوم است که برای من ، هرجور که حساب کنی خطوط ADSL فعلی کم هزینه تر از خطوط Dial Up است حتی برای کسانی که در روز کمتر از یک ساعت انلاین هستند و تازه اگر فقط قیمت را ملاک قرار دهی و سرعت و وقت و ... ندیده بگیری!
جالب است که اکثر خوانواده های ایرانی یک خط تلفن مخصوص اینترنت دارند و اگر دقت بکنید به این موضوع افتخار هم می کنند!
اینها را که خواندید یک نگاهی به خودتان بکنید یا دوری و بری هایتان ، بین وبلاگ نویسها که اگر بتوان در دسته پرمصرف ها شبکه اینترنت قرارشان داد چرا این قدر زیادند کسانی که از خطوط Dial Up استفاده می کنند؟
می شود دلیلش را به این حقیر هم بگویید؟
با این اوصاف بالفرض که اصلا مخابرات ایران سرویسهای پرسرعت هم ارائه کرد ، وقتی مشتری نیست چه فرقی میکند؟

4 comments | Permalink

نظرات: 4

من فکر می کنم دلیلش همون قانون "ترک عادت موجب مرض است" باشد شاید هم عده ای به اون صدای دایالینگ معتاد شدند صدایی که در اشتراکهای ای دی اس ال به گوش نمی رسد.. از شوخی گذشته من که ایران بودم قیمت اینترنت ای دی اس ال فقط برای من که روزی چندین ساعت از اینترنت استفاده می کردم می صرفید والا خیلی گرونتر از دایال آپ تموم می شد. از اون گذشته این ودیعه مودم و هزینه نصب و راه اندازی و پول پیش و این حرفها هم خودش دردسرسازه.. یه عده از عوام هم اعتقاد دارن چون شما همیشه به اینترنت وصلین اونها (مخابرات- وزارت اطلاعات- چه می دونم..) راحت ردتون رو میگیرن:دی در پایان اعلام می کنیم که اینترنت فقط اینترنت وایرلس مجانی 1 گیگا بایتی خودمون! بعد از این گمون نکنم ای دی اس الهای ایران هم بتونه حس سرعت طلبی ما رو ارضا کنه! الان پز دادم من؟

By Blogger عرفان, at ۷:۰۷ قبل‌ازظهر

تو برا گرفتن adsl چه زجری کشیدی پسر!

By Blogger مهرداد, at ۸:۵۸ بعدازظهر

من دارم دنبال سرویس دهنده ی ای دی اس ال می گردم همین الان...
:)

By Anonymous کتایون, at ۱۰:۵۶ قبل‌ازظهر

pas hamishe ham moshkel az mokhaberat nist,shayad dalile i adame hamkari ine ke mardom be padide hay jadid mashkook negah mikonan albate baraye iran ke ye keshvare javoon mahsoob mishe in kheslat ye kam ajibe!

By Blogger small dot, at ۴:۲۸ قبل‌ازظهرaidinblog@hotmail.com

L ink

صفحه لینکهای صورتک خیالی


 


A rchive

January 2003
April 2003
May 2003
June 2003
July 2003
August 2003
September 2003
October 2003
December 2003
January 2004
March 2004
June 2004
September 2004
October 2004
November 2004
December 2004
January 2005
February 2005
March 2005
April 2005
May 2005
June 2005
July 2005
August 2005
September 2005
October 2005
November 2005
December 2005
January 2006
February 2006
March 2006
April 2006
May 2006
June 2006
July 2006